Jad Pszczeli


   Apitoksynoterapia- leczenie jadem pszczelim


   Szacuje się, że jeden kilogram jadu posiada wartość dwóch i półtony miodu. Od jednej rodziny pozyskuje się 2-4 gramów jadu, a więc na wyprodukowanie kilograma składa się praca kilkuset rodzin pszczelich. Obecnie jad pszczeli pozyskuje się przy pomocy stymulatora prądu.
  
   Pszczoły po otrzymaniu impulsu elektrycznego odruchowo wysuwają żądło i wydzielają jad, który potem zostanie zebrany. Impulsy elektryczne nie robią pszczołą krzywdy, a proces zebrania jadu nie zmniejsza produkcji miodu i innych produktów pszczelich. Jad  zbiera się od rodzin pszczelich zwykle wiosną i jesienią w odstępach 3- 4 tygodnie.
Jad pszczeli wytwarzają pszczoły robotnice i matki pszczele, w chwili użądlenia jad spływa do radny specjalnym wyżłobieniem. Po zagłębieniu się żądła w skórze człowieka pszczoła nie jest w stanie go wyciągać przy próbie ucieczki pozostaje ono w ranie. Pszczoła pozbawiona żądła wkrótce ginie.
    Skład chemiczny jadu pszczelego

   Jad pszczeli zawiera 80% białka, do głównych składników należą peptydy, enzymy i aminy biogenne. Wśród aktywnych biologicznie peptydów najważniejsze miejsce zajmuje melityna ,apaminę i peptyd MCDP,adolapina,sekapina i tercjapina. Z enzymów największe znaczenie wykazują  hialuronidaza i fosfolipaza. Ważnym składnikiem jadu pszczelego  są aminy biogenne czyli histamina i dopamina,  znalesc również możemy  biopierwiastki,magnez, wapń, fosfor i siarka.
   Właściwości lecznicze

- choroby reumatyczne,reumatoidalne zapalenie stawów,artrozy, spondylozy, dyskopatie
- choroby neurologiczne,nerwobóle, rwa kulszowa, polineuropatia, stwardnienie rozsiane, zaburzenia równowagi, bezsenność , zaburzenia czucia, mowy i czynności moczowo płciowe , a także upośledzenie wzroku
- choroby układu krwionośnego,nadciśnienie, zaburzenia krążenia, choroba Buergerda,
- inne schorzenia,alergie , schorzenia ginekologiczne, dermatologiczne, astma, łuszczyca,łysienie łojotokowe 
    Przeciwwskazania

-nadwrażliwość organizmu na jad pszczeli
-dzieci poniżej 5 lat
-dorośli powyżej 70 lat
-kobiety w czasie miesiączki oraz w okresie ciąży
-chorzy przed zabiegami operacyjnymi i w stanie osłabienia odporności organizmu
-poważne schorzenia narządów wewnętrznych
-choroby zakaźne,gruźlica
-reumatoidalne zapalenie stawów w fazie ostrej
-choroby wątroby, trzustki, nerek w okresie zaostrzenia objawów, wrzodów żołądka i dwunastnicy z krwawieniem
- niektóre schorzenia serca i układu krążenia, niewydolność, miażdżyca,choroby krwi,nowotwory złośliwe, przypadki skrajnego wyczerpania organizmu
- psychozy, upośledzenia umysłowe.