Masaż gorącymi kamieniami


Masaż gorącymi kamieniami

 

   Technika masażu z wykorzystaniem gorących kamieni wywodzi się z Dalekiego Wschodu i najprawdopodobniej jest starsza niż akupunktura. Już przed wiekami szamani układali rozgrzane kamienie przy ciele chorego, w celu wspomożenia jego leczenia. Wiadomo także, że wykorzystywały je kobiety, aby złagodzić bóle menstruacyjne. W tym celu ogrzane kamienie układały na brzuchu.

 

   Tajemnicę skuteczności masażu gorącymi kamieniami jest stymulowanie określonych miejsc ciała, w których znajdują się ośrodki energii zwane czakrami. W ten sposób usuwane są blokady energetyczne, które mogą zaburzać równowagę naszego organizmu i powodować złe samopoczucie. Ten rodzaj masażu jest szczególnie polecany osobom przemęczonym i zestresowanym, doskonale bowiem przywraca równowagę fizyczną i duchową.

 

 

 

   Centra energetyczne w ciele człowieka

 

 

- CZAKRA PODSTAWOWA – położona jest u podstawy kręgosłupa, odpowiada za energię życiową, osobowość i silną wolę.

 

- CZAKRA SERCA – jej najważniejszym zadaniem jest regulacja energii miłości, poza tym wzbogaca sens istnienia.

 

- CZAKRA KORONY – znajduje się na czubku głowy, odpowiada za stan naszej świadomości i życie duchowe,

 

- CZAKRA SEKSU – znajduje się w dolnej części brzucha, ma wpływ na życie seksualne,

 

- CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO – odpowiada za nasze życie uczuciowe,

 

- CZAKRA GARDŁA – ma wpływ na nasze zdolności twórcze,

 

- CZAKRA TRZECIEGO OKA – umiejscowiona jest na środku czoła, odpowiada za wyobraźnię i zdolność realizacji myśli.

 

 

 

    Układ czakr jest bardzo złożony, oprócz najważniejszych, wyżej wymienionych, na naszym ciele znajduje się jeszcze ok. 300 mniejszych punktów energetycznych.

Jak przebiega masaż kamieniami?

 

   Przed rozpoczęciem zabiegu należy ogrzać w wodzie kamienie do temperatury około 60ᵒC. Osoba wykonująca masaż zaczyna go od głaskania, z użyciem oliwki, całego ciała pacjenta, najpierw ręką ogrzaną gorącym kamieniem, a następnie samym kamieniem.

Kiedy ostygnie on do temperatury akceptowalnej przez osobę poddawaną zabiegowi, ruchy masażysty stają się szybsze i bardziej intensywne. Masażysta zwalnia wraz z ochładzaniem się kamieni. W momencie, gdy ostygną na tyle, że dają przyjemne ciepło, pozostawiane są w jednym miejscu. Kiedy zostaną rozłożone na danej części ciała, nakrywana jest ona ręcznikiem. Należy wówczas odczekać kilka minut.

   W okolicach najważniejszych czakr rozkładane są największe kamienie np. na plecach czy brzuchu. Do masażu np. dłoni i twarzy używa się mniejszych. Umieszczane są m.in. na policzkach, na linii żuchwy, na czole, oraz pomiędzy palcami u rąk i nóg.

Całość zabiegu powinna trwać od 60 do 90 minut. Masaż nie może być krótszy, ponieważ ciepło nie zdąży zadziałać, ani dłuższy, aby nadmiernie nie przegrzać organizmu.

   Jakich kamieni używa się do masażu?

 

    Do masażu gorącego wykorzystywane są czarne kamienie bazaltowe z lawy wulkanicznej, które zostały naturalnie oszlifowane przez wodę górskich strumieni lub fal morskich. Ich charakterystyczną właściwością jest duża możliwość pochłaniania ciepła i wolnego ich uwalniania. Po zabiegu powinny być umieszczone w wodzie morskiej, która oczyści je ze złej energii, którą wchłonęły z ciała pacjenta podczas zabiegu.

   Jak działa masaż gorącymi kamieniami na nasze ciało?

Masaż kamieniami oddziałuje na organizm zarówno na poziomie duchowym, psychicznym, jak i fizycznym. W pierwszej kolejności wpływa na skórę, która zostaje lepiej odżywiona, dzięki przyspieszonemu obiegowi krwi i limfy. Poprawia się także jej elastyczność i jędrność. Tego rodzaju masaż doskonale wspomaga także redukcję cellulitu.

   Kolejny poziom wpływu masażu kamieniami na ciało człowieka to tkanka mięśniowa, na którą działa regenerująco. Poprawia także nadpęcie mięśni ich elastyczność oraz wytrzymałość. Zabieg ten doskonale wpływa również na układ krwionośny i limfatyczny człowieka, usprawniając jego pracę. Wspomaga także serce, zmniejszając opór krwi w tętnicach i przyspieszając jej odpływ z żył.

   Masaż gorącymi kamieniami ma także wspaniały wpływ na układ nerwowy. Uspokaja i relaksuje, łagodząc skutki stresu. Podczas jego wykonywania, warto zadbać o odpowiednie warunki, np. włączając muzykę relaksacyjną, czy wykorzystując olejki zapachowe. Dzięki temu wzmocnimy działanie odprężające zabiegu.

Wskazania do masażu gorącymi kamieniami:

- depresja,

- nerwice,

- przemęczenie,

- długotrwały stres,

- zaburzenia snu,

- przetrenowanie i urazy sportowe,

- zaparcia,

- rwa kulszowa i barkowa,

- otyłość.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu:

- ciąża,

- choroba nowotworowa,

- żylaki nóg,

- choroby serca i nadciśnienie,

- gorączka,

- choroby zakaźne,

- ostre stany zapalne,

- menstruacja,

- zapalenie żył,

- miażdżyca.

 


Copyright © www.fizjonat.pl