Masaż Shiatsu


   Shiatsu – masaż przywracający równowagę

   Ta technika masażu opracowana została przez Japończyków. W ich języku „shi” oznacza „palec”, a „atsu” – „naciskać”. Technika ta, zwana jest także akupunkturą bez igieł.

   Mimo że ten sposób wykonywania masażu był znany i doskonalony przez mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni od wieków, pierwsza jego szkoła powstała dopiero w 1940 roku. Założył ją  Tokujiro Namikoshiego, który podobno już jako chłopiec stosował ten rodzaj masażu, aby pomóc cierpiącej na reumatyzm matce. W XX wieku popularność masażu tą techniką zaczęła rosnąć. Według filozofii shiatsu, wszelkie fizyczne dolegliwości człowieka, oraz jego problemy w sferze psychicznej, spowodowane są niewłaściwym przepływem energii Chi w organizmie i brakiem równowagi pomiędzy siłami Yin i Yang, które są wobec siebie komplementarne. Ich wzajemne oddziaływanie jest przyczyną powstawania i zmiany wszelkich rzeczy. Z nich powstaje 5 pierwiastków ogień, woda, ziemia, metal i drewno, które składają się na fizyczną i psychiczną kondycję człowieka.

 

   Jak działa masaż shiatsu?

 

   Masaż techniką shiatsu przeprowadzany jest zazwyczaj na leżąco, choć niekiedy także na siedząco. Osoba poddawana zabiegowi może być ubrana w luźne ubranie lub być nago, przykryta ręcznikiem, spod którego wyłanianie są masowane części ciała. Do jego wykonania nie są stosowane olejki. Masażysta, używając obu rąk, (można użyć palców, całych dłoni, łokci, przedramion, kolan, a nawet stóp) wykonuje odpowiednie uciski, które powinny być bardzo precyzyjne. Ważne jest to, że nie wykorzystuje on do tego celu siły, a ciężar swojego ciała. Moc ucisku jest indywidualnie dobierana, zależnie od wrażliwości osoby podawanej masażowi. Zawsze rozpoczynamy od pleców, a następnie przechodzimy do przedniej części ciała. Podczas zabiegu uciskane są meridiany główne, czyli szlaki energetyczne w naszym organizmie. Jest ich 12: płuca, jelito grube, jelito cienkie, żołądek, śledziona-trzustka, serce, osierdzie, potrójny ogrzewacz, pęcherz moczowy, nerki, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Masaż ma przywrócić wewnętrzną równowagę energetyczną organizmu, ponieważ nadmiar energii w jednym meridianie, powoduje jej niedobór w innym.

 

 

 

   Wskazania do stosowania shiatsu

 

   Za pomocą masażu shiatsu możemy stymulować naturalny przepływ w energii życiowej w ciele człowieka. Nie tylko wzmacnia to odporność, ale także przywraca organizmowi równowagę i dobre samopoczucie. Zwiększa przepływ limfy i przyspiesza krążenie, dzięki czemu poprawia ogólne funkcjonowanie organów oraz rozluźnia mięśnie. Pomaga także zmniejszyć uczucie zmęczenia, a dzięki swojemu działaniu odprężająco-relaksującemu, skutecznie obniża poziom stresu. Ma działanie przeciwbólowe. Szczególnie pomocny jest w przypadku bóli głowy, pleców, skurczy mięśni oraz reumatoidalnym bólu stawów i sztywności karku. Doskonale wspomaga także rekonwalescencje po urazach kręgosłupa szyjnego. Pomaga złagodzić PSM, zaburzenia trawienia, zwłaszcza zaparcia oraz objawy astmy. Dzięki temu, że usuwa nagromadzone emocje, jest również pomocny w walce z depresją. Poprawia też koncentrację i ogólną sprawność intelektualną.

 

 

 

   Przeciwskazania do stosowania masażu techniką shiatsu

 

   Przeciwskazaniem do wykonania masażu shiatsu jest  nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i żylaki. Nie powinien on być stosowany także u osób ze schorzeniami skóry, takim jak wysypka, otwarte rany czy liczne siniaki. Należy go unikać również przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, podczas choroby nowotworowej, przy hemofilii i osteoporozie. Nie może być wykonany także podczas ciąży i menstruacji ani w krótkim czasie po operacji, czy szczepieniu ochronnym.