Propolis


   Propolis – naturalny antybiotyk XXI wieku

   Propolis, nazywany także kitem pszczelim to naturalna broń w walce z infekcjami. Jest skuteczny także w leczeniu nadciśnienia, chorób żołądka, skóry hemoroidów i wielu innych dolegliwości. Często określany jest również mianem naturalnego antybiotyku.
Z czego powstaje propolis?
   Propolis wytwarzany jest przez pszczoły na bazie substancji  żywicznej zebranej z młodych pąków drzew i kwiatów. Nauczyły się one wykorzystywać ten naturalny surowiec wytwarzany przez rośliny dla zabezpieczenia delikatnych pączków przed bakteriami, owadami oraz różnego rodzaju grzybami. Zbierają go, transportują do ula, a następnie pokrywają nim całe jego wnętrze. W ten sposób uszczelniają gniazdo i zabezpieczają je przed bakteriami, pleśniami i innymi mikroorganizmami, wykorzystując naturalne właściwości bakteriobójcze propolisu.
Właściwości lecznicze propolisu

   W składzie chemicznym propolisu wyodrębniono blisko 300 substancji, wśród których są flawonoidy, kwasy fenolowe, estry aromatyczne, alkoholofenole, ketofenole, kumaryny, substancje lipidowe i woskowe, witaminy, bopierwiastki, związki białkowe, substancje biotyczne, balsamiczne oraz inne. Jego właściwości lecznicze także można długo wymieniać.
   Działa przede wszystkim antybakteryjnie, znieczulająco, regenerująco, przeciwzapalnie i antywirusowo. Poza tym pomaga w walce m.in.: z różnego rodzaju grzybami, pierwotniakami, gronkowcem złocistym, paciorkowcami, prądkami gruźlicy, wirusem grypy, zapaleniem mózgu. Jego stosowanie przyspiesza gojenie ran oraz leczy wiele chorób skórnych takich jak np. czyraki, oparzenia, łuszczyca, różnego rodzaju grzybice, czy trądzik. Propolis wspomaga gojenie trudnych, sączących się ran np. po amputacjach. Może pomóc także przy uszkodzeniach tkanek chrzęstnych stawów i złamaniach. Dobre efekty daje stosowanie go w leczeniu chorób jamy ustnej, gardła i układu oddechowego.  Polecany jest także osobom cierpiącym z powodu hemoroidów, wrzodów, stanów zapalnych przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

   Jak stosowa
ć propolis?

   Propolis możemy stosować zarówno wewnętrznie w postaci nalewki, jak i zewnętrznie jako maść. Oba te specyfiki możemy przygotować samodzielnie, osiągając wyższe stężenie propolisu w porównaniu do produktów dostępnych w sprzedaży.
Nalewka
 
   Sporządzenie nalewki propolisowej jest bardzo proste i wymaga użycia tylko dwóch składników: propolisu oraz rektyfikowanego spirytusu. 50 g rozdrobnionego i oczyszczonego z widocznych zanieczyszczeń propolisu, należy zalać 250 ml spirytusu i odstawić na 14 dni. Do przygotowania nalewki najlepiej użyć szczelnego i ciemnego naczynia, które powinno stać w chodnym miejscu. Należy także, 2-3 razy dziennie potrząsać nim energicznie, aby składniki się wymieszały. Po upływie 2 tygodni możemy zlać ciemnobrązową nalewkę znad osadu i jej używać. Ważne jest jednak to, aby przechowywać ją w butelce z ciemnego szkła.               Pozostały osad także możemy wykorzystać np. do robienia okładów na bolące stawy.
Maść

   Samodzielne przygotowanie maści propolisowej nikomu nie powinno sprawić trudności. Składniki, jakich będziemy potrzebować to: propolis i wazelina kosmetyczna (koniecznie należy użyć takiej z atestem). Pokruszony propolis umieszczamy w wysokim słoiku, a następnie dodajemy do niego wazelinę.
   Propolis najlepiej wcześniej schłodzić, ponieważ poniżej temperatury 15ᵒC staje się twardy i bardzo kruchy, co ułatwi nam jego rozdrobnienie. Słoik wkładamy do garnka z gorąca wodą i podgrzewamy, co jakiś czas mieszając jego zawartość, aż do uzyskania jednolitej masy.  W zależności od proporcji wazeliny do propolisu, jaką zastosujemy, uzyskamy mocniejszą lub słabszą maść. Warto zauważyć, że przygotowana w ten sposób maść może zawierać zanieczyszczenia takie jak fragmenty drewna ze ścian ula, czy odnóża pszczół. Jeśli chcemy uzyskać czystą i idealnie gładką maść lepiej przygotować ją z nalewki propolisowej. Około 100 ml nalewki odparowujemy w kąpieli wodnej aż do momentu uzyskania gęstego płynu. Następnie dodajemy około 100 g wazeliny i dokładnie mieszamy oba składniki aż powstanie jednolita masa.
Jak stosować nalewkę?

   Przemywanie ran, stłuczeń i oparzeń – 1 ml nalewki propolisowej wlać do 100 ml przegotowanej wody i tak przygotowanym roztworem przemywać rany lub robić z niego kompresy na stłuczenia.
Walka z grzybicą międzypalcową – nalewką rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:50 przemywać palce stóp.

   Paradontoza i zapalenie jamy ustnej – roztworem z 40 kropli nalewki i   połowy szklanki letniej wody kilka razy dziennie płukać jamę ustną.
Wrzody żołądka i dwunastnicy – ulgę przyniesie zażywanie 20 kropli nalewki z łyżeczką miodu, 20 minut przed posiłkiem, najlepiej stosować 3 razy dziennie. 

   Stany zapalne żołądka i jelit – 20-40 kropel nalewki wkropić do połowy szklanki wody, herbaty lub innego płyny i pić 2-3 razy dziennie, 20-30 minut przed jedzeniem.

   Przeziębienie, grypa, angina i katar – do ok. 200 ml ciepłej herbaty wkropić 30 kropli nalewki, można stosować do picia i płukania gardła.
Zapalenie krtani lub tchawicy – 50 kropli dodać do herbaty z rumianku i płukać gardło 3 razy dziennie.
   Inhalacje – do szerokiego naczynia z gorącą wodą wlać 40-50 kropli nalewki, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać powstałą parę.
Nadciśnienie – zażywać 30 kropli nalewki dziennie na łyżeczce miodu lub z połową szklanki wody, mleka lub innego płynu.
Zapalenie pęcherza – stosować 15 kropli nalewki 4-5 razy dziennie.
Jak stosować maść?

   Oparzenia, skaleczenia, odmrożenia, rany, czyraki, wrzody, odleżyny, grzybica i inne problemy skórne – dwa razy dziennie smarować cienka warstwa maści chore lub zmienione miejsca.
Maść propolisowa świetnie sprawdza się także jako błyszczyk do ust, gojąc pęknięcia warg i zapobiegając powstawaniu nowych.
Kiedy nie stosować propolisu?

   Propolis tak jak i inne produkty pszczele jest silnym alergenem dlatego, jeśli jesteśmy uczuleni na jad pszczeli albo chorujemy na astmę lepiej zrezygnować z jego stosowania. Nawet jeśli nie puchniemy po użądleniu pszczoły, warto sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na produkty pszczele. Stosowanie propolisu najlepiej rozpocząć ostrożnie i obserwować swój organizm. Jeśli w miejscu posmarowanym maścią poropolisową pojawi się zaczerwienienie, wysypka, katar czy swędzenie powinniśmy jak najszybciej zaprzestać używania preparatów z propolisem.