Refleksoterapia stóp


   Refleksoterapia – na czym polega i jak działa?

   Refleksoterapia to metoda masażu polegająca na stymulowaniu, poprzez uciskanie, punktów na stopach i dłoniach odpowiadających poszczególnym organom, gruczołom i układom ludzkiego ciała. Podstawową zasadą refleksoterapii jest traktowanie organizmu jako niepodzielną całość złożoną z ciała, umysłu i ducha. Terapeuta nie diagnozuje choroby, nie skupia się także na narządzie, którego działanie jest zaburzone. Uciskanie odpowiednich punktów na stopach wyzwala reakcje fizjologiczne, które pobudzają organizm do samouzdrowienia. Refleksoterapia pomaga ciału odzyskać stan równowagi, który pozwala mu prawidłowo funkcjonować, dzięki m.in. eliminacji toksyn i odblokowaniu kanałów energetycznych.

    Efekty refleksoterapii

 

   Refleksoterapia uaktywnia procesy samouzdrawiania  organizmu. Pod jej wpływem nasze ciało zaczyna się samooczyszczać z toksyn. Ich usuwanie może powodować nieprzyjemne dolegliwości, których siła zależy od stopnia zanieczyszczenia organizmu. Ich wstępowanie ma ścisły związek z układami odpowiedzialnymi za wydalanie, czyli nerkami, skórą i płucami. Po zabiegu pacjent może zauważyć wzmożone oddawanie moczu, który jest ciemniejszy i ma ostrzejszy zapach ze względu na zwartość toksyn, wzdęcia i większą częstotliwość wypróżnień, większe niż zazwyczaj pocenie się, pogorszenie stanu skóry, a nawet pojawienie się wyprysków. Sen staje się głębszy, ale bardziej niespokojny. Niektóre osoby po zabiegu refleksoterapii mają zawroty i bóle głowy, nudności, podwyższoną temperaturę i czują się zmęczone. Wzmaga się także działanie błon śluzowych nosa, jamy ustnej i oskrzeli, a kobiety mogą również zaobserwować bardziej obfitą wydzielinę z pochwy. Zabieg może spowodować także obniżenie nastroju i większą skłonność do płaczu.

 

 

   W tym miejscu podkreślić należy, że tego typu reakcje są nieodłączną częścią leczenia za pomocą refleksoterapii. Z czasem dolegliwości te mijają, większość osób odczuwa ich ustępowanie z zabiegu na zabieg.

 

 

   Refleksoterapia ma pozytywny wpływ na cały organizm. Jej działanie polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi organizmu, co daje efekty w postaci:

- głębokiego relaksu, który jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi,

- skutecznej redukcji stresu i napięć nerwowych, które w wielu przypadkach są powodem złego samopoczucia,

- wzmocnienia przemęczonego organizmu, kiedy jesteśmy przepracowani,

- poprawy ukrwienia wszystkich tkanek dzięki pobudzeniu krążenia,

- redukcji obrzęków,

- złagodzenia bóli kręgosłupa, zmniejszenia napięcia mięśni pleców i sztywności karku,

- przyniesienia ulgi w rwie kulszowej,

- poprawy przemiany materii, wspomagając tym samym walkę z nadwagą,

- regulacji pracy hormonów, dzięki czemu łagodzi PSM, zmniejsza dolegliwości okresu menopauzy, a u mężczyzn wspomaga działanie układu płciowego,

- złagodzenia migren i bóli zatok,

- wsparcia leczenia infekcji dróg oddechowych,

- ogólnej poprawy samopoczucia, pacjenci po zabiegu odczuwają przypływ energii,

- uelastycznienia i ujędrnienia skóry, a także jej oczyszczenia. Refleksoterapia może być skuteczna także w walce z trądzikiem młodzieńczym.

 

   Jak wygląda zabieg?

 

   Terapeuta przeprowadzający zabieg za każdym razem przeprowadzać wywiad z pacjentem, a podczas pierwszej wizyty powinien on być szczególnie dokładny. Problemy zdrowotne są ze sobą powiązane, dlatego bardzo ważne jest, aby osoba wykonująca masaż zebrała, jak najwięcej informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Istotne jest także, aby pacjent nie jadł przynajmniej godzinę przed zabiegiem  oraz w miarę możliwość nie zażywał leków przeciwbólowych przez około 5 godzin wcześniej. Nie wskazane jest także spożywanie alkoholu w dniu zabiegu.

 

 

   Przed rozpoczęciem masażu terapeuta powinien dokładnie obejrzeć stopy pacjenta, ich stan obrazuje bowiem obszary organizmu, w których doszło do zaburzenia równowagi, następnie myje je i dezynfekuje płynem odkażającym. Właściwy zabieg trwa około 60 minut i składa się z trzech części. Pierwsza polega na rozluźnieniu stopy poprzez łagodne głaskanie i uciskanie. W drugiej części terapeuta rozpoczyna pracę na receptorach, a ucisk staje się mocniejszy. Po kolei stymulowane są wszystkie punkty na stopach odpowiadające poszczególnym organom i układom. W niektórych miejscach ucisk jest bolesny dla pacjenta, co sygnalizuje nieprawidłowości w działaniu danego narządu. U niektórych osób receptory są zablokowane i trzeba nawet 3 zabiegów, aby zostały uwolnione. Dopiero wówczas pojawiają  się dolegliwości bólowe i rozpoczyna się detoks. Masaż zawsze rozpoczyna się od stopy prawej, kończąc na lewej. Po zakończeniu części leczniczej następuje faza relaksująca polegająca na masażu stóp opuszkami palców. Na zakończenie masażysta wciera w stopy pacjenta olejek. Po zabiegu pacjent powinien włożyć, przyniesione ze sobą bawełniane skarpetki.

 

   Aby poczuć działanie refleksoterapii, potrzebna jest cała seria zabiegów. Ich liczba zależy od rodzaju schorzenia oraz indywidualnej reakcji każdej osoby na tego rodzaju masaż. Pamiętać należy jednak o tym, że powinno się wykonać  więcej niż 3 sesji w tygodniu.

 

 

 

   Bezwzględne przeciwwskazania do refleksoterapii to:

- ostre stany, które wymagają interwencji chirurgicznej,

- stany pooperacyjne,

- planowane w najbliższym czasie zabiegi chirurgiczne,

- przeszczep narządu i okres oczekiwania na niego,

- złamania, zwichnięcia stóp itp. urazy do momentu ich wyleczenia,

- zapalenia żył i zakrzepica,

- niezagojone rany stóp,

- chłoniak,

- choroby zakaźne,

- ciąża zagrożona,

- grzybica i inne zmiany skórne.

   Na zakończenie należy dodać, że refleksologia nie jest metodą uzdrawiania, którą można stosować zamiast konwencjonalnego leczenia, doskonale je jednak wspomaga. Terapeuta nie diagnozie także chorób, a poprawy samopoczucia możemy spodziewać się zazwyczaj dopiero po kilku zabiegach.

 

   Profesjonalnego refleksoterapeutę w swoim regionie, tak jak i kursy wykonywania tego rodzaju zabiegów można znaleźć na stronie Polskiego Instytutu Refleksoterapii www.refleksologia.com