Reiki


   Kto stworzył Reiki?

   Ta metoda uzdrawiania i rozwoju duchowego znana była w kulturze tybetańskiej już ponad 3 tys. lat temu. Po pewnym czasie jej stosowania część osób uznała, że uzdrawiająca energia płynąca z Reiki nie istnieje. Jej mistrzów zaczęto wówczas prześladować, więc zaprzestano jej praktyki. Dopiero pod koniec XIX wieku katolicki ksiądz, teolog, będący rektorem Uniwersytetu Chrześcijańskiego w Kyoto w Japonii, dr Mikao Usui  odkrył na nowo jej uniwersalne wartości. Przez 21 lat zgłębiał stare buddyjskie, tybetańskie i indyjskie pisma zawierające wiedzę na jej temat. Pewnego dnia udał się na świętą górę Kuri Yama, aby tam pościć i medytować. Miało pozwolić mu to poznać istotę energii Reiki. W 21 dniu z nieba słynęło na niego światło, które przeniosło go w stan głębokiej medytacji. Otrzymał wtedy klucze do mocy uzdrawiania, jaką posługiwali się Budda i Jezus. Początkowo pomagał wszystkim, którzy prosili go o pomoc. Wkrótce jednak przekonał się, że terapia Reiki jest skuteczna jednie przy wymianie energii, z tymi którzy wierzą w jej skuteczność. Dr Usui ustanowił zasady duchowe Reiki i przekazał swoją wiedzę 16 mistrzom. Z czasem ta sztuka uzdrawiania rozeszła się po całym świecie. Obecnie praktykują ją tysiące osób.


   Reiki obejmuje swym działaniem całą osobę, jej ciało umysł, emocje oraz ducha. Przynosi relaks, spokój, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie. Jest bezpieczną, prostą i naturalną metodą duchowego uzdrawiania i samodoskonalenia, z którego może skorzystać każdy, niezależnie od wyznawanej wiary. Może pomóc w każdej chorobie. Działa w połączeniu ze wszystkimi technikami terapeutycznymi, wzmacnia działanie leków i ziół. Łagodzi skutki uboczne różnych terapii i przyspiesza powrót do zdrowia.

   Metoda Reiki polega na nakładaniu rąk na ciało pacjenta w określonych miejscach odpowiadających 7 głównym czakrom. Każda czakra ma odpowiedni organ w naszym systemie fizycznym:

  • czakra korzenia to jelito grube i odbytnica – wpływa również na działanie nerek,
•   czakra pępka odpowiada za układ rozrodczy, jądra, jajniki oraz pęcherz moczowy i nerek,
•   czakra splotu słonecznego związana jest z wątrobą, pęcherzem żółciowym, żołądkiem, śledzioną i jelitem cienkim,
•   czakra serca wpływa na pracę serca i ramion,
•   czakra gardła należy do płuc i gardła,
•   czakra trzeciego oka umiejscowiona na czole, należy do mózgu, twarzy, nosa, oczu itp.,
•   czakra korony nie ma przyporządkowanego organu, jednak wpływa na pracę całego organizmu.

   Jest wyraźny związek pomiędzy stanem czakry a pracą odpowiedniego narządu.
Może być ona nadaktywna, aktywna lub zrównoważona. Reiki pozwala uzyskać równowagę czakr i zdrowie narządów na działanie, których wpływają.
    Jak wygląda zabieg Reiki?

    Terapeuta przystępujący do wykonania zabiegu musi zachować pełną higienę ciała a w szczególności rąk. Jego strój powinien być luźny, aby nie krępował ruchów. Nie może mieć żadnych przedmiotów będących zamkniętymi okręgami, np. obrączki. Pacjent poddający się zabiegowi, nie może mieć na sobie żadnych przedmiotów metalowych, ani sztucznych, nawet szkieł kontaktowych. Bezpośrednio przed rozpoczęciem sesji, terapeuta obmywa dłonie pod bieżącą zimną wodą, aby usunąć z nich nagromadzoną wcześniej energię. Po zabiegu powinien zrobić to samo, aby odciąć  się od energii pacjenta. Podczas terapii osoba podająca się leczeniu leży z zamkniętymi oczami, powinna być rozluźniona, nie może również krzyżować rąk ani nóg. Zabieg rozpoczyna się od otwarcia pola aurycznego pacjenta, co umożliwia pracę z energią znajdującą się wewnątrz ciała pacjenta. Pozwala to dotrzeć do wszystkich blokad energetycznych i wyrównać energię poszczególnych czakr oraz otworzyć kanały, którymi płynie przez nie energia. Bardzo ważne jest także to, aby po zakończeniu sesji zamknąć pole auryczne. Na koniec terapeuta zakłada na pacjenta także ochronną aurę i odmawia modlitwę dziękczynną.
    Przeciwwskazania

    Nie ma przeciwwskazań do stosowania reiki. Można korzystać z tej metody uzdrawiania w połączeniu z lekami i innymi terapiami. Energi przesyłanej podczas zabiegu nie można przedawkować. Ciało pacjenta pobiera jej tylko tyle, ile potrzebuje.