Świecowanie i konchowanie uszu


   Konchowanie i świecowanie uszu, dlaczego warto sięgnąć po tę metodę ?


   Świecowanie uszu ma bardzo długą tradycję sięgająca czasów starożytności. Stosowały je wszystkie potężne cywilizacje, począwszy od Chińskiej, Azteckiej, Egipskiej a na Majach skończywszy. Zabiegi te przeznaczone były wówczas głównie dla osób pełniących ważne role społeczne, władców i przywódców duchowych po to, aby wzmocnić ich siłę fizyczną i psychiczną. Miało to pozwolić im sprawować najwyższe funkcje z mądrością. Dziś świecowanie uszu znów staje się coraz bardziej popularne. Osoby praktykujące medycynę niekonwencjonalną często sięgają po tę metodę ze względu na jej skuteczność.
Co to są konchy i świece do uszu?

   Do zabiegów oczyszczania uszu używa się świec i konch. Świece mają postać ruski o średnicy około 0,8-1 cm, pasującej do otworu ucha. Konchy mają kształt lejka o średnicy, z jednej strony 0,8 cm, a z drugiej 2,5 cm. Obie wykonane są z naturalnego materiału: bawełny lub lnu, nasączonego zazwyczaj  woskiem pszczelim, wyciągami z ziół i naturalnymi olejkami eterycznymi, a następnie zrolowanego. Świece i konchy są różnej długości, w zależności od tego, jak długo ma trwać zabieg. Najczęściej stosuje się jednak takie o długości około 20 cm. Końcówka wkładana do ucha, wzmocniona jest specjalną blaszką. Świece mają także zaznaczone miejsce, do którego bezpiecznie można je wypalić.
   Jak wygląda zabieg?

1. PRZYGOTOWANIE
   Osoba poddawana zabiegowi kładzie się na boku, tak aby ucho było dostępne dla przeprowadzającego zabieg. Najpierw, przy użyciu kremu, masuje on ucho pacjenta przez kilka minut, aby pobudzić krążenie. Następnie do ucha, na głębokość około 1 cm,  wsuwana jest świeca lub koncha. Przed zapaleniem należy zabezpieczyć głowę i włosy osoby poddawanej zabiegowi, folią lub specjalnym kołnierzem z tektury, aby nie nastąpiło przypadkowe poparzenie.

2. PALENIE ŚWIECY LUB KONCHY
   Kiedy pacjent jest gotowy, koniec wystającej pionowo z ucha świecy jest zapalany. Osoba przeprowadzająca zabieg nadzoruje spalanie, trwające około 15-20 minut w zależności od długości świecy.

3. ZAKOŃCZENIE ZABIEGU
   Po wypaleniu świecy do wyznaczonej linii jest ona wyjmowana z ucha i gaszona. Następnie zabieg jest powtarzany w drugim uchu. Zawsze należy świecować lub konchować oboje uszu, nawet jeśli kłopoty mamy tylko z jednym.

4. ZALECENIA PO ZABIEGU
   Bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu konchowania lub świecowania uszu nie powinno się moczyć głowy. Najlepiej zrezygnować w tym dniu z wizyty na basenie, a nawet mycia głowy. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przez kilka godzin po zabiegu uszy są bardzo wrażliwe. Można je nawet zatkać tamponem z waty.
   Częstotliwość wykonywania zabiegu

   Dla osiągnięcia pełnej skuteczności zabiegu, zalecane jest wykonanie ich serii. W przypadku świecowania potrzeba od 1 do 11 powtórzeń. Jeśli chodzi natomiast o konchowanie, wykonujemy ich nie mniej niż 7, bo tyle jest centrów energetycznych w naszym ciele i nie więcej niż 11. Należy robić 2-3 tygodniowe odstępy pomiędzy kolejnymi seriami. Zabiegi w serii możemy wykonać w odstępach od 1 do 7 dni. Czas trwania jednego zabiegu to 15 minut w przypadku świecowania i 30 minut przy konchowaniu.


   Jakie efekty daje konchowanie i świecowanie uszu?

   Podczas spalania świecy w wytwarzane jest podciśnienie, tzw. efekt kominowy, w kanale ucha i zatok, które usuwa zanieczyszczenia. Do jego wnętrza dostaje się także dym ze spalania świecy nasycony olejkami eterycznymi oraz substancjami bakteriobójczymi i grzybobójczymi. Ucho zostaje nagrzane, w przewodzeniu ciepła pomaga blaszka umieszczona na końcu świecy. Wytworzone  ciepło stabilizuje ciśnienie krwi, wspomaga system immunologiczny i stymuluje system limfatyczny. Efekty zabiegu w dużej mierze zależą od tego, jak bardzo pacjent jest w stanie się odprężyć.
   Wskazania do stosowania:

- regulacja ciśnienia przy bólach głowy i ich,
- bóle uszu,
- zatkanie uszu,
- szumy uszne,
- zaburzenia słuchu,
- katar i zapalenie zatok,
- stymulacja energetyczna organizmu,
- błędnikowe zaburzenia równowagi,
- utrzymanie higieny ucha (zabieg delikatnie usuwa nadmiar woskowiny).

   Poza tym zabieg pomaga przy zaburzeniach przemiany materii oraz dolegliwościach okresu przekwitania. Pobudza także system odpornościowy oraz łagodzi przewlekłe napięcia nerwowe wywołane stresem. Podczas zabiegu do całego ciała dostarczana jest pozytywna energia. Świecowanie uszu jest bowiem bardzo relaksujące.
   Przeciwwskazania:
- uczulenie na produkty pszczele,
- noszenie aparatów słuchowych,
- ostry stan zapalny ucha,
- uszkodzona błona bębenkowa,
- urazy głowy,
- choroby zakaźne.


   Spróbować tej metody może każdy, stosować można ją bowiem nawet u dzieci. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach, używając np.: woskowo-ziołowych konch i świec TBS Bojano, które znajdziecie tutaj: http://www.tbsnord.pl/.  Na początku warto jednak oddać się w ręce doświadczonego specjalisty posiadającego odpowiednią wiedzę. Koszt takiego zabiegu to w zależności od części Polski to 50-70 zł za świecowanie i ok. 60-80 zł za konchowanie.